Francisc Dican a fost încântat de victoria ardelenilor la Craiova: ”Fotbaliștii de la Cluj chiar au calitate!”
0 4 minute 2 săptămâni
  • SuperLiga: Dinamo – Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad – Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Francisc Dican a dorit să îi felicite pe fotbaliștii lui CFR Cluj după victoria în fața Universității Craiova

Felicitări jucătorilor mei pentru reacția de care au dat dovadă și pentru atitudinea pe care au avut-o în acest meci. După două jocuri în care n-am reușit să luăm niciun punct, era importantă reacția lor.

A fost un meci pe care l-am dominat. CFR a avut cele mai mari ocazii. Am meritat cu prisosință să câștigăm acest joc.

Cred că nu sunt subiectiv când spun că am meritat toate cele trei puncte. Au avut și ei acea ocazie la Sava, dar până la faza lor, CFR Cluj a mai avut trei sau patru ocazii de a mai marca.

Presiunea la CFR Cluj a rămas din cauza rezultatelor negative pe care le-am avut. Asta ar trebui să facem de acum. Să jucăm dezinvolt și să câștigăm, deoarece fotbaliștii de la Cluj chiar au calitate.

Bîrligea a făcut doar un antrenament cu noi și am hotărât să îl introducem cu Craiova. Am stat de vorbă cu el și a zis că nu mai simte dureri. Îi merge bine în play-off-ul ăsta și sper să o țină tot așa”, a declarat Francisc Dican, după meci, la flash-interviu.

Video cu declarația lui Francisc Dican după Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1

Costel Gâlcă: ”Nu le-am pus probleme în prima repriză, am fost prea respectuoși cu ei”

La finalul partidei, Costel Gâlcă s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, dar și de jocul echipei sale, mai ales de cel prestat în prima repriză.

Mai mult, tehnicianul nu și-a pierdut speranța în clasarea la finalul sezonului pe locul secund al SuperLigii.

”Nu le-am pus probleme în prima repriză, am fost prea respectuoși cu ei. În a doua repriză ne-am desfăcut mai mult. Preferam să iau golul dintr-o acțiune a lor mai fluidă. Cred că trebuie să facem mai multe lucruri în atac pentru a câștiga. Prima repriză nu am avut ocazie clară de a marca.

Ne mai rămân 4 meciuri și sper să facem meciuri mult mai consistente pentru a câștiga. Nu mai suntem la mâna noastră, dar facem tot posibilul să terminăm cât mai sus.

Încerc să iau deciziile cele mai bune, să bag cei mai în formă jucători. Încercăm să folosim toți jucătorii. Îmi doresc și sper din tot sufletul, o să încerc să ne batem până la ultimul meci la locul 2”, a spus Constantin Gâlcă.

Video cu rezumatul meciului Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1

Etichete: victorie cfr , francisc dican , fotbalisti cfr , rezumat craiova cfr , francisc dican incantat