Iga Swiatek a câștigat turneul de la Madrid! Finală de peste trei ore cu Aryna Sabalenka
0 2 minute 2 săptămâni
  • SuperLiga: CFR Cluj – Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul – Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Partida dintre cele două a durat trei ore și 11 minute și a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 4.

Iga Swiatek a câștigat turneul WTA 1000 de la Madrid

Poloneza a câștigat primul act cu scorul de 7-5, la prima minge de meci pe care a avut-o. În cele din urmă, Aryna Sabalenka, a doua favorită a turneului și campioana en-titre de la Madrid, s-a impus în al doilea set după ce a făcut trei break-uri.

De asemenea, ocupanta locului doi în clasamentul WTA a fructificat și ea prima minge de set pe care a avut-o. Astfel, meciul a fost decis în cel de-al treilea set.

Sabalenka a ratat două mingi de meci la scorul de 6-5, iar Swiatek a reușit să trimită setul în tiebreak, unde a mai salvat o minge de meci. De asemenea, Sabalenka a mai avut o minge de meci și în tiebreak. În cele din urmă, poloneza s-a impus cu 9-7.

VIDEO După ultimul punct câștigat la WTA 1000 de la Madrid, Iga Swiatek s-a prăbușit pe zgură și a început să plângă de fericire

Etichete: wta madrid , finala madrid , aryna sabalenka , iga swiatek