David Popovici, în finală la 200 m liber, la Campionatele Mondiale de natație (14:00). David e mare favorit: cum arată cotele
0 4 minute 9 luni
  • Conference League: CFR Cluj – Adana Demirspor, joi, 20:30, DGS 1

• Conference League: Farul – Urartu, joi, 20:30, DGS 2

Sportivul legitimat la CS Dinamo a încheiat cursa în 1:44.90 și nu a prins podiumul, deși a întors primul înainte de ultimul bazin și părea desprins în învingător.

Marele nostru campion nu a reușit să-și păstreze „coroana” în această probă, în care a triumfat anul trecut, la Budapesta.

Aurul în proba de 200 m liber a fost câștigat de britanicul Matthew Richards (1:44.30).

8. Felix Auboeck (AUT) — 1:46.40

La Fukuoka, David Popovici va evolua şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate pe 26 iulie.

David Popovici (18 ani), campion mondial la 100 şi 200 m liber, concurează azi în finala probei de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka (Japonia).

David Popovici, în finală la 200 m liber, la Campionatele Mondiale de natație din Japonia

Finala este programată la ora 14:00 și va fi LIVE TEXT pe digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Tânărul sportiv legitimat la CS Dinamo a obținut cel mai bun timp din semifinalele disputate luni: 1:44.70. Popovici, care a luat startul în a doua semifinală de pe culoarul 5, a fost urmat în clasament de americanul Luke Hobson (1:44.87) şi de sud-coreeanul Hojoon Lee (1:45.93).

În serii, Popovici s-a calificat cu al treilea timp în semifinale (1:45.82).

Prima semifinală a fost câştigată de sud-coreeanul Sunwoo Hwang cu 1:45.07, urmat de britanicii Tom Dean – 1:45.29 şi Matthew Richards – 1:45.40.

David Popovici, mare favorit în finala de 200 m liber

Specialiștii îl consideră pe David Popovici mare favorit în finala probei de 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de Natație, de la Fukuoka.

Sportivul nostru are la victorie cotă 1.20, în timp ce Sunwoo Hwang, al doilea favorit, are cotă 5.50 la victorie.

Următorii candidați la medalia de aur, în opinia bookmakerilor, sunt Luke Hobson și Tom Dean, care au cotă 10.00 pentru un succes în finala de 200 de metri liber.