S-a încheiat a doua grupă de la EURO! Final absolut dramatic: Italia, calificată după un gol în minutul 90+8!
0 2 minute o săptămână

• Media: Fotbal European, mar?i, 21:00, 22:45 ?i 23:59, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, mar?i, 17:30, DGS 1

În Grupa B, Italia ?i-a adjudecat ?i ea biletul pentru prima rund? eliminatorie a turneului final, în urma remizei dramatice cu Croa?ia, scor 1-1, suficient? pentru a o clasa pe locul doi.

Italia, calificat? în optimile EURO 2024!

Campioana en-titre a reu?it s? dea lovitura în minutul 90+8, prin Zaccagni, ?i va juca împotriva Elve?iei, pe 29 iunie, de la 19:00.

Tot în Grupa B, Spania, care ?i-a asigurat primul loc dup? dou? etape, va a?tepta s? fie repartizat? cu una dintre echipele care încheie pe locul 3 în grupele A, D, E sau F.

Albania a încheiat pe ultimul loc ?i e a doua echip? care pleac? acas?, dup? Sco?ia.

Clasat? pe doi înainte s? primeasc? golul din prelungiri, Croa?ia va spera acum la o calificare improbabil? de pe locul 3.

croatia
Clasamentul clasatelor pe locul 3, la 25 iunie / Foto: Sofascore.com
  • Portugalia este ?i ea calificat? în optimi ?i va juca împotriva celei de-a treia clasate din grupa A, B sau C.