Croația -1. ”Squadra Azzurra” a dat lovitura în minutul 90+8 și s-a calificat în optimi!
0 6 minute 7 zile

• Media: Fotbal European, mar?i, 21:00, 22:45 ?i 23:59, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, mar?i, 17:30, DGS 1

Confruntarea dintre Croa?ia ?i Italia a putut fi urm?rit? în format live text pe site-ul digisport.ro.

Croa?ia – Italia 1-1. Zaccagni a restabilit egalitatea în minutul 90+8 ?i o duce pe ”Squadra Azzurra” în optimi

Italia a condus meciul în cele mai multe momente din prima repriz? ?i a ratat ocazii importante. În cele din urm?, cele dou? forma?ii au intrat la egalitate la cabine.

Luka Modric a avut ?ansa s? deschid? scorul, dar a ratat o lovitur? de la 11 metri, primit? dup? ce Frattesi a comis un hen? în careu. În cele din urm?, c?pitanul Croa?iei a deschis scorul la doar un minut distan?? cu un ?ut la col?ul scurt.

italia-note
Notele primte de juc?tori în Italia – Croa?ia / Foto: Sofascore.com

Campioana european? en-titre a reu?it s? dea lovitura în prelungiri, prin Zaccagni, ?i s-a calificat în optimile turneului final din Germania de pe locul doi. De cealalt? parte, Croa?ia ocup? pozi?ia a treia, cu dou? puncte, ?i are ?anse minime s? ajung? în faza urm?toare a competi?iei.

Clasamentul Grupei B

grupab
Clasamentul final al Grupei B de la EURO 2024 / Foto: Sofascore.com

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90+8: Gol Italia! Zaccagni a restabilit egalitatea cu un ?ut superb la col?ul lung.

Min. 80: Marcelo Brozovic a ratat o ?ans? important? de a marca. ?utul s?u a fost respins de ap?rarea croa?ilor.

Min. 71: Italia a primit o lovitur? liber? dintro pozi?ie promi??toare, dar faza se încheie f?r? probleme pentru Croa?ia.

Min. 62: Ocazie Italia! Bastoni a trimis mingea cu capul, dar balonul s-a dus pe lâng? poart?.

Min. 55: Gol Croa?ia! Lula Modric ?i-a luat revan?a ?i a trimis mingea la col?ul scurt!

Min. 54: Ce ?ans? pentru Croa?ia! Luka Modric a ratat lovitura de la 11 metri. Donnarumma o salveaz? pe Italia!

Min. 52: Croa?ia a primit lovitur? de la 11 metri, dup? ce Frattesi a comis un hen? în careu.

Min. 46: A început a doua repriz?!

Min. 45+1: Final de prim? repriz?!

Min. 31: Ocazie Croa?ia! Modric a ?utat puternic c?tre poart?, dar balonul a fost respins cu succes de ap?rarea Italiei.

Min. 27: O nou? ocazie Italia! Bastoni a trimis ?i el mingea cu capul la col?ul scurt, dar Livakovic a respins în corner.

Min. 21: Ce ocazie Italia! Retegui a trimis mingea cu capul, dar balonul a fost deviat u?or de Gvardiol ?i balonul s-a dus pe lâng? poart?.

Min. 5: Ocazie Croa?ia! Sucic a ?utat puternic din afara careului la vinclu, dar Donnarumma a respins în corner.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

• Croa?ia: Livakovic – Gvardiol, Pongragic, Stanisic, Sutalo – Kovacic, Brozovic, Modric – Sucic, Kramaric, Pasalic.

Rezerve: Baturina, Budimir, Erlic, Ivanusesc, Ivusic, Juranovic, Labrovic, Majer, Pasalic, Perisic, Petkovic, Pjaca, Sosa, Vida.

Antrenor: Zlatko Dalic

• Italia: Donnarumma – Darmiam, Bastoni, Calafiori – Di Lorezno, Barella, Jorginho, Dimarco – Pellegrini – Retegui, Raspadori.

Rezerve: Zaccagni, Vicario, Scamacca, Meret, Mancini, Gatti, Frattesi, Folorunsho, Fagioli, El Shaarawy, Cristante, Chiesa, Cambiso, Buongiorni, Bellanova.

Antrenor: Luciano Spalletti.

croatia
Echipele de start Croa?ia – Italia / Foto: Sofascore

Croa?ia este ultima clasat? din grup?, cu un singur punct ob?inut în dou? etape ?i cu un golaveraj de -3. Na?ionala preg?tit? de Zlatko Dalic a fost aproape s? o înving? pe Albania, îns? a fost egalat? în minutele de prelungire.

De partea cealalt?, chiar dac? a început cu o victorie EURO 2024, scor 2-1 cu Albania, Italia este debusolat? dup? înfrângerea din ultima etap?, scor 0-1 cu Spania.

Chiar dac? înfrângerea a fost una la limit?, ”Squadra Azzurra” a fost surclasat? de c?tre na?ionala lui Luis de la Fuente ?i doar ocaziile mari ratate de iberici au f?cut ca scorul s? nu capete propor?ii.

De remarcat este faptul c? ambele echipe pot pierde calificarea direct? în optimi dup? partida de ast?zi. Dac? Croa?ia o învinge pe Italia, iar Albania ob?ine ?i ea o victorie cu Spania, echip? sigur? de prezen?a în fazele eliminatorii de pe prima pozi?ie, na?ionalele preg?tite de Zlatko Dalic ?i Luciano Spalletti vor termina pe locurile 3, respectiv 4.

Dac? acest scenariu, ce-i drept, pu?in probabil, s-ar adeveri, Albania ar merge în optimi pe locul doi, Croa?ia ar spera la o calificare de pe pozi?ia a treia, iar Italia ?i-ar face bagajele.

• De-a lungul istoriei, cele dou? na?ionale s-au întâlnit de ?apte ori, iar ”Squadra Azzurra” nu a ob?inut nicio victorie. Croa?ia a câ?tigat trei dispute (2-1, 2-1, 2-0), iar patru partide s-au terminat la egalitate, toate cu scorul de 1-1.