Elveția -0, ACUM, pe digisport.ro. Nemții, conduși pentru prima dată la EURO 2024
0 6 minute o săptămână

• Media: Liga Digi Sport, luni, 16:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 18:30, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Dan Ndoye (minutul 28) pentru elve?ieni, respectiv Niclas Fullkrug (minutul 90+2) pentru nem?i.

În cel?lalt meci al grupei, Ungaria a învins-o pe Sco?ia, scor 1-0, astfel c? cele dou? echipe care s-au calificat direct în fazele eliminatorii din Grupa A sunt Elve?ia ?i Germania.

Elve?ia – Germania 1-1. Adversara României din preliminarii s-a calificat în optimi

În prima repriz?, nem?ii au început mai bine ?i au presat la poarta lui Yann Sommer. În cele din urm?, în minutul 17, ”Mannschaft-ul” a deschis scorul prin Robert Andrich, dar reu?ita acestuia a fost anulat? pentru un fault comis în prealabil de Jamal Musiala.

În minutul 28, elve?ienii au dat lovitura ?i au deschis scorul prin Dan Ndoye, care l-a învins pe Manuel Neuer din câ?iva metri. Acesta a fost ?i scorul final al primei reprize, de 1-0 pentru Elve?ia în fa?a Germaniei.

În repriza a doua, germanii au început mai bine ?i ?i-au creat mai multe situa?ii periculoase la poarta lui Sommer. Îns?, ?i de aceast? dat?, tot elve?ienii au fost cei care au marcat, îns? reu?ita lui Ruben Vargas a fost anulat? pentru ofsaid.

În minutele de prelungire (minutul 90+2), Germania a revenit în atac ?i a reu?it s? egaleze pe tabela din marcaj prin Niclas Fullkrug, care l-a învins pe Yann Sommer cu o lovitur? de cap din interiorul careului mic. În cele din urm?, scorul final al partidei fost 1-1.

WhatsApp Image 2024-06-24 at 00.01.07
Clasamentul final al Grupei A de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Elve?ia – Germania 1-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+2: Gool Germania! Raum a centrat în careu din flancul stâng, iar Fullkrug a trimis cu capul în poarta lui Sommer.

Min. 89: Ocazie Elve?ia! Vargas a ?utat puternic la col?ul scurt, dar Neuer a intervenit superb ?i a respins mingea în corner.

Min. 85: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careu din corner, iar Havertz a trimis mingea în bara transversal? cu o lovitur? de cap.

Min. 84: Gol anulat pentru Elve?ia! Vargas a marcat în poarta lui Neuer, dar reu?ita sa a fost anulat? pentru ofsaid.

Min. 70: Ocazie mare Germania! Musiala i -a pasat în fa?a por?ii lui Kimmich, care a pierdut un tempo ?i a ?utat din câ?iva metri doar în blocajul lui Akanji.

Min. 68: Ocazie Germania! Havertz a trimis pu?in peste poart? cu o lovitur? de cap din interiorul careului mic.

Min. 63: Ocazie Germania! Raum a ?utat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea s-a dus peste poarta Elve?iei.

Min. 50: Ocazie Germania! Wirtz i-a pasat pe culoar lui Havertz, îns? acesta a tras pe centrul por?ii din marginea careului de 16 metri, iar Sommer a respins u?or balonul.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauz?!

Min. 41: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careul mic, dar Rudiger a reluat slab cu capul spre poarta lui Sommer.

Min. 31: Ocazie Elve?ia! Ndoye a ?utat din marginea careului de 16 metri, dar Neuer a intervenit salvator ?i a respins mingea în corner.

Min. 28: Gool Elve?ia! Ndoye a fost g?sit în interiorul careului, iar acesta a trimis din prima în poarta lui Neuer cu un ?ut la col?ul scurt.

Min. 17: Gol anulat pentru Germania! Andrich a marcat printr-un ?ut la col?ul scurt de la peste 25 de metri, dar reu?ita sa a fost anulat? pentru un fault comis în prealabil de Musiala în careu.

Min. 1: A început partida!

WhatsApp Image 2024-06-23 at 21.00.00
Echipele de start la meciul Elve?ia – Germania / Foto: Sofascore

Echipele de start

Elve?ia: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer – Rieder – Embolo, Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Vargas, Zakaria, Zesiger, Zuber

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan, Wirtz – Havertz

Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Sane, Schlotterbeck, Ter Stegen, Undav

Antrenor: Julian Nagelsmann

Germania este deja calificat? în faza optimilor de final?, dup? ce le-a învins pe Sco?ia, scor 5-1, în meciul inaugural de la EURO 2024, ?i pe Ungaria, 2-0.

De cealalt? parte, Elve?ia a adunat patru puncte în urma victoriei cu Ungaria, scor 3-1, ?i remizei cu Sco?ia, scor 1-1.

Adversara na?ionalei României din preliminariile pentru EURO 2024 are cele mai mari ?anse s? se califice în optimi ?i are nevoie de doar un punct pentru a fi sigur? c? va termina grupa pe locul doi.

Totu?i, în cazul unei înfrângeri, Elve?ia poate ajunge în faza urm?toare a turneului final de pe locul trei pentru c? la aceast? edi?ie a EURO 2024 cele mai bune patru forma?ii clasate pe locurile trei se calific? în optimi.