Scoția -0, ACUM, pe digisport.ro. Duel pentru locul trei în grupa A
0 5 minute o săptămână

• Media: Liga Digi Sport, luni, 16:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 18:30, DGS 1

Partida dintre Sco?ia ?i Ungaria a putut fi urm?rit? în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Sco?ia – Ungaria 0-1. Csoboth a marcat în prelungirile partidei

Statistica meciului Scotia Ungaria
Statistica meciului Sco?ia – Ungaria / Foto: Sofascore

Prima parte a jocului dintre Sco?ia ?i Ungaria a fost una ?tears?. Sco?ienii au dominat la capitolul posesie, îns? a fost una steril?, f?r? s? î?i creeze mari ocazii de gol.

În partea a doua a jocului, confruntarea s-a animat, iar ungurii au atacat cu regularitate. Schafer, Csoboth ?i Szoboszlai au încercat din r?sputeri s? deschid? scorul, îns? portarul Sco?iei, Gunn, le-a refuzat golul la fiecare încercare.

Prelungirile partidei au sporit intensitatea jocului ?i s-a jucat cu garda jos, de la o poart? la alta. Ungurii au ie?it câ?tiga?i la finalul partidei, dup? ce Csoboth a dat lovitura în minutul 90+10, dup? un contraatac fulger, purtat al?turi de coechipieri.

În urma acestui rezultat, Ungaria mai sper? la calificarea în optimile competi?ie, dar depinde de celelalte competitoare, din celelalte grupe.

Sco?ia a acumulat doar un punct în Grupa A, a terminat pe locul 4 ?i a fost eliminat? de la EURO 2024.

Clasament Grupa A
Clasament final Grupa A, EURO 2024 / Foto: Sofascore

Minutul 90+11: Final de meci. Ungaria se impune în fa?a Sco?iei, cu scorul de 1-0.

Minutul 90+10: GOOOL Ungaria! Csoboth a marcat pentru unguri, dup? un contraatac fulger.

Minutul 90+2: Ocazie Ungaria! Csoboth Schafer a trimis mingea în bar? ?i a fost aproape de a deschide scorul.

Minutul 90: Ocazie Ungaria! Schafer a ?utat din unghi, iar Gunn a respins în corner.

Minutul 73: S-a reluat partida. Barnabas Varga a p?r?sit terenul, înlocuit de Martin Adam, ?i este în afara oric?rui pericol. Arbitrul a considerat c? nu este penalty, la contactul dur din careu.

Minutul 70: Jocul a fost înrerupt! Barnabas Varga s-a pr?bu?it pe gazon, dup? un contact dur în careu. Arbitrul s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, pentru a verifica un presupus penalty pentru Ungaria.

Minutul 45+1: Pauz?! Sco?ia – Ungaria 0-0.

Pauza Scotia Ungaria
Statistica meciului Sco?ia – Ungaria, la pauz? / Foto: Sofascore

Minutul 41: Ocazie Ungaria! Orban a încercat s? înscrie cu o lovitur? cu capul. Mingea expediat? nu a fost destul de precis? ?i balonul a trecut pe lâng? poarta ap?rat? de Gunn.

Minutul 8: Ocazie Ungaria! Bolla a încercat s? îl suprind? pe Gunn, cu o minge trimis? de la distan??, îns? goalkeeper-ul Sco?iei a reu?it s? boxeze balonul.

UPDATE: A început meciul.

Echipele de start:

• Sco?ia: Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, McKenna, Robertson – McGinn, Gilmour, McGregor, McTominay – Adams

Rezerve: Armstrong, Christie, Clark, Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly, McCrorie, McLean, Morgan, Shankland, Taylor

• Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, Dardai – Bolla, Styles, Schafer, Kerkez – Sallai, Szoboszlai, Varga

Rezerve: Adam, Balogh, Csoboth, Dibusz, Fiola, Gazdag, Horvath, Kata, Kleinheisler, Lang, Nagy, Nego, Szalai, Szappanos

Echipele de start la meciul Sco?ia - Ungaria
Echipele de start la meciul Sco?ia – Ungaria / Foto: Profimedia

În grupa A, doar Germania este sigur? de prezen?a în optimile de final?. Nem?ii au ob?inut calificarea dup? ce au adunat ?ase puncte în primele dou? etape.

Ungaria este surpriza nepl?cut? a acestei grupe. Maghiarii nu au ob?inut niciun punct din primele dou? meciuri ?i au un golaveraj de -4, dup? înfrângerile cu Elve?ia ?i Germania, scor 1-3, respectiv 0-2.

De partea cealalt?, Sco?ia st? pu?in mai bine decât Ungaria, întrucât a scos un punct din partida cu Elve?ia, scor 1-1. Scott McTominay deschisese scorul în minutul 13, îns? Shaqiri a restabilit egalitatea ?i a stabilit rezultatul final dup? o reu?it? de generic, venit? în minutul 26.

Acest duel extrem de echilibrat va decide ocupanta locului 3. Ungaria vrea s? spele ru?inea de la acest turneu ?i s? ob?in? o victorie, cu care s? spere c? va fi una dintre cele mai bune patru echipe de pe locul trei.

Echipele probabile:

Sco?ia (3-4-1-2): Gunn — Hendry, Hanley, McKenna — Ralston, Gilmour, McGregor, Robertson — McTominay — Adams, McGinn.

Ungaria (3-4-1-2): Gulacsi — Fiola, Orban, Dardai — Bolla, Nagy, Schafer, Kerkez — Szoboszlai — Adam, Varga.

Etichete: scotia , ungaria , grupa a , euro 2024 , scotia – ungaria