EURO 2024: Germania -1. „Cea mai mare victorie a unei națiuni gazdă într-un meci de deschidere la EURO”
0 3 minute o săptămână

Germania – Scoția, primul meci de la EURO 2024, jucat vineri seara, la Munchen, s-a încheiat cu o victorie zdrobitoare pentru nemți: 5-1. Emoțiile au inundat tribunele încă de la intonarea imnurilor celor două țări și au răsunat pe Football Arena și după fluierul final.

EURO 2024: Germania - Scoția: 5-1. FOTO Facebook UEFA EURO 2024

EURO 2024: Germania – Scoția: 5-1. FOTO Facebook UEFA EURO 2024

UPDATE Geniala Germania. Cea mai mare victorie a unei națiuni gazdă în meciul de deschidere la EURO”, scrie pe pagina de Facebook UEFA EURO 2024.

UPDATE Germania – Scoția s-a încheiat cu 5-1 după șutul lui Emre Can, într-un meci de deschidere de neuitat pentru Germania.

Anterior, în minutul 87, Rudiger a înscris pentru Scoția golul de onoare, după ce Niclas Fullkrug marcase pentru Germania al patrulea gol, în minutul 68.

O seară memorabilă

Germania a deschis turneul marcând în prima repriză prin Florian Wirtz (10), Jamal Musiala (19) şi Kai Havertz (45+1 – penalty).

„Florian Wirtz este acum cel mai tânăr jucător care a marcat pentru Germania la EURO (21 de ani și 42 de zile)”, scrie pagina de Facebook UEFA EURO 2024.

Pagina de Facebook Uefa Euro 2024 a publicat câteva imagini de la meci.

La pauză echipa Germaniei conducea formaţia Scoţiei cu scorul de 3-0.

Iată echipele de start pentru meciul dintre selecționatele Germaniei şi Scoţiei, care are loc vineri în Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania între 14 iunie şi 14 iulie, potrivit Agerpres:

Germania: 1. Manuel Neuer – 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah, 18. Maximilian Mittelstaedt – 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos – 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 17. Florian Wirtz – 7. Kai Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen – 3. David Raum, 15. Nico Schlotterbeck, 16. Waldemar Anton, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 19. Leroy Sane, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 26. Deniz Undav.

Scoţia: 1. Angus Gunn – 13. Jack Hendry, 15. Ryan Porteous, 6. Kieran Tierney – 2. Anthony Ralston, 8. Callum McGregor, 4. Scott McTominay, 3. Andrew Robertson (căpitan) – 11. Ryan Christie, 7. John McGinn – 10. Che Adams. Selecţioner: Steve Clarke.

Rezerve: 12. Liam Kelly, 21. Zander Clark – 22. Ross McCrorie, 5. Grant Hanley, 16. Liam Cooper, 26. Scott McKenna, 14. Billy Gilmour, 17. Stuart Armstrong, 18. Lewis Morgan, 20. Ryan Jack, 23. Kenny McLean, 24. Greg Taylor, 25. James Forrest, 9. Lawrence Shankland, 19. Tommy Conway.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Benjamin Pages; al patrulea oficial: Francois Letexier (toţi din Franţa)

Arbitru video: Jerome Brisard (Franţa); arbitru asistent video: Willy Delajod (Franţa), Massimiliano Irrati (Italia)