Ana Bogdan, învinsă la WTA 500 de la Charleston
0 2 minute o lună

FOTO @ Facebook @Ana Bogdan

Ana Bogdan a pierdut în turul inaugural al turneului  WTA 500 de la Charleston.

Ana Bogdan (31 de ani, locul 66 WTA) a fost învinsă de italianca Elisabetta Cocciaretto cu 2-6, 6-1, 7-6 (6), marți, în prima rundă a turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, într-o partidă ce a durat două ore şi 23 de minute.

Românca s-a impus fără drept de apel în primul set, cu 6-2, dar apoi l-a pierdut la fel pe al doilea, cu 1-6. Ana Bogdan a dominat setul decisiv şi a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-3, dar Cocciaretto (23 ani, 56 WTA) a luat trei ghemuri la rând şi a avut o minge de meci la 6-5.

În tiebreak, italianca a început în forță şi a avut 3-0, dar Ana Bogdan a întors scorul după cinci puncte consecutive, 5-3. Cocciaretto a câştigat apoi trei puncte la rând (6-5), impunându-se cu 8-6.

Ana Bogdan o învinsese pe Elisabetta Cocciaretto (23 ani, 56 WTA), în 2021, în primul tur la Roland Garros, cu 6-1, 6-3, la primul lor duel. Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 5.540 de dolari şi un punct WTA.

Ana Bogdan are patru înfrângeri consecutive în circuit, serie începută în finala turneului Transylvania Open, scrie Agerpres.

Jaqueline Cristian va juca, în această noapte, în turul secund al tuneului de la Charleston și o va întâlni pe americanca Madison Keys.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News