S-a scris istorie peste Prut! Republica Moldova a învins Polonia lui Robert Lewandowski, după 0-2 la pauză
0 2 minute 1 an
  • MEDIA: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, miercuri, 21:00, DGS 1

Trupa învinsă recent de România într-un amical, scor 0-5, s-a impus cu Polonia, scor 3-2.

Republica Moldova, victorie istorică împotriva Poloniei

Rezultatul este cu atât mai surprinzător cu cât formația pregătită de Fernando Santos l-a avut pe teren inclusiv pe starul Robert Lewandowski, iar la pauză tabela arăta un dezavataj de două goluri pentru Moldova.

Prima parte a întâlnirii a adus reușite din partea lui Milik și a lui Lewandowski, iar ce s-a întâmplat în partea a doua a fost de-a dreptul inexplicabil.

Moldova nu a tras vreun șut spre poartă în primele 45 de minute, însă a avut o răbufnire de orgoliu de excepție după pauză.

Viața în fotografii oferă o privire extrem de personală în viața unor celebrități iconice. Pe DIGI Life și Digi Online, azi de la 20:00.

Ion Nicolaescu a marcat o dublă, iar Virgil Baboglo a înscris golul decisiv, în minutul 85, și a răpus-o astfel pe Polonia marelui Robert Lewandowski.

VIDEO REZUMAT Republica Moldova – Polonia 3-2

Republica Moldova, parcurs surprinzător în preliminariile EURO 2024

Victoria cu Polonia le dă speranțe celor din Republica Moldova că se pot califica la turneul final.

După 4 partide, Moldova are 5 puncte și ține aproape de Cehia și Albania.

Pe lângă victoria cu Polonia, Moldova mai are două egaluri, scor 1-1 cu Insulele Feroe și scor 0-0 cu Cehia, ambele acasă. Singura înfrângere a venit în Albania, scor 0-2.