Barcelona -0, ACUM, pe DGS 2. În superioritate numerică, gazdele marchează din nou
0 4 minute 1 an
  • Premier League: LiverpoolTottenham, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaFCSB, duminică, 21:00, DGS 1

După această victorie, catalanii s-au distanțat la 11 puncte de Real Madrid, locul secund.

Barcelona – Betis 4-0

Trupa lui Xavi a deschis scorul foarte repede, în minutul 14, prin Andreas Christensen, din pasa lui Raphinha.

În minutul 36, Robert Lewandowski a înscris pentru 2-0, pentru ca trei minute mai târziu, Raphinha să ducă scorul la 3-0, din pasa lui Sergio Busquets.

Scorul final a fost stabilit de către Guido Rodriguez, care în minutul 82 și-a introdus balonul în propria poartă, după o centrare a lui Ansu Fati. În același minut, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător care joacă pentru Barcelona, la doar 15 ani și 290 de zile.

Video cu rezumatul partidei dintre Barcelona și Betis

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 82: Goool Barcelona! Ansu Fati centrează în careu, iar Guido Rodriguez își introduce mingea în poartă!

Min. 57: Ocazie Barcelona! Lewandowski șutează de la 11 metri, dar balonul lovește doar bara!

Min. 45+5: Pauză pe Camp Nou!

Min. 39: Gooool Barcelona! Raphinha primește o pasă excelentă în marginea careului și marchează!

Min 36: Goool Barcelona: Lewandowski îl învinge pe Silva din careu, după o pasă primită de la Kounde.

Min. 33: Edgar Gonzalez vede al doilea cartonașul galben și implicit pe cel roșu, după ce l-a faultat dur pe Pedri.

Min 14: Goool Barcelona! Raphinha centrează în careu, iar Andreas Christensen marchează cu capul!

Min 1: A început meciul!

Echipele de start:

Barcelona: Ter-Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – Pedri, Busquets, de Jong – Gavi, Lewandowski, Raphinha

Rezerve:  Tenas, Pena, Alba, Alonso, Dembele, Fati, Garcia, Kessie, Torre, Torres, Yamal.

Antrenor: Xavi

Sevilla: Silva -Montoya, Luiz Felipe, Pezzella, Miranda – Rodriguez, Carvalho – Luiz Henrique, Canales, Perez – Wiliam Jose

Rezerve: Bravo, Martin, Abner, Akouokou, Cruz, Gonzalez, Guardado, Joaquin, Juanmi, Rodri, Ruibal

Antrenor: Manuel Pellegrini

Formația gazdă continuă să rămână pe primul loc în La Liga înaintea duelului cu Betis. Trupa lui Xavi are 76 de puncte și se află la 11 lungimi distanță de rivala Real Madrid.

Totuși, forma echipei este un factor de îngrijorare, întrucât triumful cu Atletico, scor 1-0, a fost urmat de un eșec surprinzător cu Rayo Vallecano, scor 1-2

În duelul din tur, Barcelona s-a impus la limită pe terenul lui Betis, scor 2-1.

Barcelona – Betis, Live Video, 22:00, Digi Sport 2. Betis luptă pentru visul european

De partea cealaltă, Betis se află în plină luptă pentru un loc care garantează prezența în competițiile europene.

Momentan, andaluzii au 49 de puncte și sunt pe locul 6, care duce în grupele Conference League, la o lungime distanță de poziția a cincea (grupele Europa League) și la alte 9 de cea a patra (grupele Champions League).

Etichete: barcelona , betis