Ladislau Boloni ”tremură”! Metz a ajuns la 7 înfrângeri consecutive în Ligue 1
0 3 minute 3 luni
  • Media: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

Metz a fost învinsă de Lorient, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul 20 din Ligue 1, iar echipa antrenată de român a ajuns la nu mai puțin de 7 înfrângeri consecutive în campionat.

Metz a ajuns la 7 înfrângeri consecutive în Ligue 1

Mohamed Bamba a deschis scorul pentru Lorient în minutul 19, însă la cabine s-a intrat la egalitate.

După doar 3 minute de la golul primit, Metz a reușit să ducă scorul la 1-1, după ce Didier Lamkel Ze a fructificat pasa primită de la georgianul Georges Mikautadze.

Lorient a plecat cu toate cele trei puncte de pe terenul lui Metz, după ce grecul Panos Katseris a marcat pentru 2-1 în minutul 58.

Astfel, echipa lui Ladislau Boloni a pierdut cel de-al șaptelea meci consecutiv în Ligue 1 și se află pe locul 16, poziție care duce la barajul pentru promovare/menținere, cu 16 puncte acumulate.

De cealaltă parte, Lorient are același număr de puncte, însă se află pe locul 17.

Ladislau Boloni se află pe banca celor de la Metz încă din iunie 2022. Cu românul de 70 de ani pe bancă, gruparea din Hexagon a obținut promovarea în Ligue 1 la finalul sezonului trecut.

Boloni l-a vrut pe Ionuț Radu în această iarnă

Potrivit presei italiene, două echipe s-au interesat de împrumutul lui Radu până la finalul sezonului.

Cea care a insistat cel mai mult pentru transfer a fost chiar Metz.

Radu cunoaște bine campionatul Franței – a petrecut 6 luni la Auxerre în sezonul trecut. Rămâne de văzut dacă va reuși să prindă transferul la formația lui Boloni pe ultima sută de metri.

Cealaltă echipă interesată de serviciile internaționalului român este Udinese, ocupanta locului 17 în campionatul Italiei.

• Ionuț Radu este împrumutat la Bournemouth până la finalul sezonului, dar Inter vrea să încheie prematur contractul și să îl trimită în altă parte.
  • Metz mai are trei portari în lot: Guillame Dietsch, Alexandra Oukidja și Marc-Aurele Caillard

Etichete: ligue 1 , ladislau boloni , lorient , metz