Meci de senzație al lui Ronaldo Deaconu în campionatul Poloniei
0 3 minute 8 luni
  • Premier League: Man. United – Man. City, duminică, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid – Univ. Craiova, duminică, 20:30, DGS 1

Ronaldo Deaconu, ”dublă” în 4 minute în Polonia

În meciul câștigat de Korona Kielce cu scorul de 5-3, pe teren propriu, în fața celor de la Puszcza, din etapa a 13-a din Ekstraklasa (prima ligă din Polonia), mijlocașul român, introdus în minutul 69, a reușit ”o dublă” prin golurile înscrise în minutele 88 și 90+2. Pentru prestația din această partidă, Deaconu a fost notat cu 7 de specialiștii Sofa Score.

VIDEO cu golurile lui Ronaldo Deaconu

Această ”dublă” vine după ce, în etapa precedentă, Ronaldo Deaconu a reușit să marcheze contra lui Radomiak Radom, formație pregătită de Costel Gâlcă (51 de ani), într-un meci terminat la egalitate, 1-1.

• 13 meciuri, patru goluri și un assist sunt cifrele lui Ronaldo Deaconu din acest sezon
  • 500.000 de euro este cota de piață a fundașului stânga, potrivit Transfermarkt

Celălalt fotbalist român legitimat la Korona Kielce, Marius Briceag (31 de ani), nu s-a aflat în lot pentru partida cu Puszcza.

• 5 meciuri a jucat Briceag pentru Korona Kielce în acest sezon

În urma victoriei obținute cu Puszcza, echipa la care sunt legitimați Ronaldo Deaconu și Marius Briceag ocupă poziția a 10-a în ierarhie, cu 14 puncte obținute în 12 partide.

În cariera sa, în afară de Korona Kielce, Ronaldo Deaconu a mai jucat pentru Gorica (5 meciuri), Shaanxi Chang (6 meciuri, 3 goluri), Twente U19 (9 meciuri, un gol), ASA Târgu-Mureș (12 meciuri, un gol, o pasă de gol), Heracles U21 (13 partide), Sepsi Sfântu-Gheorghe (26 de meciuri, un gol, o pasă decisivă), Concordia Chiajna (57 de meciuri, 3 goluri, 9 assist-uri) și Gaz Metan Mediaș (59 de meciuri, 14 goluri, 22 de assist-uri).

Etichete: korona kielce , ronaldo deaconu