0 4 minute 10 luni
  • Conference League: Urartu – Farul, joi, 19:00, DGS 1

• Conference League: FCSB – ȚSKA Sofia, joi, 21:30, DGS 1

Jaqueline Cristian a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din 2023

Meciul a durat aproape trei ore, iar românca a învins-o pe principala favorită a turneului cu scorul 6-4, 4-6, 6-4.

În setul decisiv, Marie Bouzkova a condus cu 3-1, dar Jaqueline Cristian a revenit spectaculos.

Jaqueline Cristian a reușit mai multe lovituri câștigătoare (35-26), dar a comis mai multe erori neforțate (35-28).

• Marie Bouzkova a câștigat turneul pe hard de la Praga în 2022.

Până la această confruntare, Marie Bouzkova a câștigat toate cele trei dueluri cu Jaqueline Cristian.

După acest succes neașteptat, Jaqueline Cristian are un culoar favorabil la Praga. În “optimi”, românca va juca împotriva învingătoarei din partida Barbora Palicova (Cehia, 229 WTA) – Emiliana Arango (Columbia, 181 WTA).

Petru prima dată în 2023, Jaqueline Cristian ajunge în optimile de finală ale unui turneu WTA.

Livesport Prague Open este un turneu de categorie WTA 250 și oferă premii totale de 259.303 dolari.

Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4, 4-6, 6-4, pe Digi Sport 2

UPDATE 20:00 Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4, 4-6, 6-4. Victorie remarcabilă pentru româncă!

UPDATE: Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4, 4-6, 0-0. Începe ultimul set al întâlnirii.

UPDATE: Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4, 4-6. Jucătoarea din Cehia se impune în actul secund.

UPDATE: Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4, 0-0. Începe al doilea set.

UPDATE: Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 6-4. Sportiva din România își adjudecă primul set al confruntării.

UPDATE: Jaqueline Cristian – Marie Bouzkova 0-0. Începe meciul.

Ambele jucătoare au pătruns pe terenul de joc.

Cele două sportive s-au mai întâlnit la începutul anului, la turneul WTA Hobart. Atunci, Bouzkova s-a impus în două seturi, cu scorul de 7-6 (2), 6-3, după o partidă care a durat peste două ore.

Cristian vine după înfrângerea suferită în fața jucătoarei din Portugalia, Matilde Jorge (596 WTA), la turneul ITF din Figueira Da Foz, scor 2-6, 7-6 (2), 6 (7) – 7.