EURO 2024 Croația-Italia 1-1: Italienii au egalat în ultimele secunde ale meciului și s-au calificat în optimi
0 2 minute 5 zile

Italia s-a calificat în optimile de final? la EURO 2024, dup? ce a terminat la egalitate (1-1) cu Croa?ia, în ultimul meci din grupa B a Campionatului European de Fotbal. Italienii au egalat în minutul 98, practic în ultimele secunde ale partidei, ?i au reu?it astfel s? se califice, cu 4 puncte, de pe locul 2 (dup? Spania, care a terminat grupa cu 9 puncte din 9) în faza superioar? a competi?iei.

Italia, care este campioana european? en-titre, a reu?it s? dea lovitura în prelungiri, prin Zaccagni, ?i s-a calificat în optimile turneului final din Germania de pe locul doi.

De cealalt? parte, Croa?ia se situeaz? pe locul 3 în grup?, cu dou? puncte, ?i are ?anse minime s? ajung? în faza urm?toare a competi?iei.

Croa?ii au deschis scorul în minutul 55 printr-un gol al lui Luka Modric. Cu doar un minut în urm?, acela?i Modric rata o lovitur? de la 11 metri acordat? pentru Croa?ia, în urma unui hen? în careu comis de Frattesi.