Georgia -0, ACUM, pe digisport.ro. Cehii au avut un gol anulat
0 5 minute 6 zile

• Media: Fotbal European, duminic?, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, duminic?, 19:00, DGS 1

• Georgia – Cehia ?i Turcia – Portugalia se joac? de la 16:00, respectiv 19:00, ?i vor putea fi urm?rite în format LIVE TEXT pe digisport.ro sau în aplica?ia Digi Sport de c?tre abona?ii Digi România.

Georgia – Cehia 1-1. Duel încheiat nedecis între georgieni ?i cehi

Statistica Georgia - Cehia
Statistica meciului Georgia – Cehia 1-1 / Foto: Sofascore

Cehii au dominat copios partida cu Georgia. Schick, Hlozek ?i Cerny au încercat pe rând s? înscrie în poarta lui Mamardashvili, îns? portarul georgienilor a fost într-o zi mare ?i a p?strat poarta intact? în prima repriz?.

Finalul primei reprize i-a reg?sit pe georgieni în avantaj. Mikautadze a înscris din penalty, dup? ce arbitrul partidei a semnalizat un hen? în careul Cehiei.

Juc?torii cehi au alergat dup? egalare în partea a doua a jocului, iar la patru minute dup? reluarea jocului, Patrik Schick a reu?it s? restabileasc? egalitatea pe tabela de marcaj.

Atacantul a profitat de o degringolad? în careul georgienilor ?i a punctat pentru 1-1. Pân? la finalul jocului, Krejci ?i Chytil au încercat, pe rând, s? dea lovitura de gra?ie, îns? nu au reu?it s? str?pung? poarta ap?rat? de Mamardashvili.

Georgia – Cehia s-a terminat, a?adar, cu scorul de 1-1, iar georgienii au ob?inut primul punct din istorie, la un turneu final.

Clasamentul Grupei F

clasament grupa f
Clasament Grupa F / Foto: Flashscore

Minutul 90+6: Final de meci! Georgia – Cehia 1-1.

Minutul 77: Ocazie Cehia! Jurasek l-a g?sit foarte bine cu o pas? pe Chytil, dar atacantul cehilor a ?utat pe lâng? poarta ap?rat? de Mamardashvili.

Minutul 62: Ocazie Cehia! Krejci a fost aproape s? duc? scorul la 1-2, îns? mingea trimis? cu capul a trecut pe lâng? poart?.

Minutul 49: GOOOL Cehia! Patrik Schick a restabilit egalitatea!

Minutul 45+6: Pauz?! Georgia – Cehia 1-0.

Minutul 45+4: GOOOL Georgia! Mikautadze a înscris din penalty!

Minutul 45+2: Penalty pentru Georgia! Cehii au atins mingea cu mâna, în careu, iar arbitrul a dictat penalty, dup? o consultare cu camera VAR.

Minutul 27: Ocazie Cehia! Cerny a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Atacantul ceh a ?utat la poart?, iar Mamardashvili a re?inut balonul.

Minutul 23: Ocazie Cehia! Hlozek a marcat în poarta Georgiei, îns? reu?ita a fost anulat? pentru un hen?.

Minutul 4: Ocazie Cehia! Schick a trimis o minge cu capul spre poarta Georgiei, dar Mamardashvili a reu?it o interven?ie bun?.

UPDATE: A început meciul!

WhatsApp Image 2024-06-22 at 15.01.53
Echipele de start la meciul Georgia – Cehia / Foto: Sofa Score

Echipele de start

Georgia: Mamardashvili – Kvirkvelia, Kashia, Dvali – Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili – Mikautadze, Kvaratskhelia

Rezerve: Altunashvili, Chakvetadze, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Loria, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Antrenor: Willy Sagnol

Cehia: Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Provod, Soucek, Jurasek – Cerny, Schick, Hlozek

Rezerve: Barak, Cerv, Chory, Chytil, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima

Antrenor: Ivan Hasek

Înaine de meciul direct, Georgia ?i Cehia sunt singurele forma?ii din Grupa F f?r? niciun punct. În timp ce Georgia a fost învins? categoric de Turcia, scor 1-3, Cehia a pierdut la limit? cu Portugalia, scor 1-2.

Lusitanii au ob?inut cele trei puncte gra?ie golului marcat de Francisco Conceicao, cel mai tân?r juc?tor de pe teren din meciul Portugalia – Cehia, în primul minut de prelungire din repriza secund?.

Cele dou? echipe na?ionale nu s-au mai întâlnit niciodat? pân? acum.

În cazul în care una dintre ele se va impune, p?streaz? ?anse la calificarea în optimile competi?iei pentru c? pe lâng? primele dou? locuri din fiecare grup? se vor califica în urm?toarea faz? a competi?iei ?i cele mai bune patru forma?ii clasate pe locurile trei.

Georgia – Cehia, 16:00, LIVE TEXT, digisport.ro. Echipele probabile

Georgia : Mamardashvili – Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Shengelia – Kochorashvili, Chakvetadze, Kvaratskhelia – Mikautadze, Zivzivadze

Cehia : Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Barak, Soucek, Provod, Doudera – Chytil, Schick