Surpriză mare la Roland Garros! Finalista din 2018, OUT în primul tur, după ce a câștigat doar trei game-uri
0 2 minute o lună
  • Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:30, DGS 1

Yulia Putintseva nu i-a dat nicio șansa sportivei din SUA, Sloane Stephens, și a învins-o cu un neverosimil 6-1, 6-2.

Yulia Putintseva – Sloane Stephens 6-1, 6-2. Finalista din 2018, OUT în primul tur

Sloane Stephens a fost învinsă fără drept de apel de sportiva din Kazahstan în două seturi, timp în care a reușit să obțină doar trei game-uri.

Primul set a fost adjudecat de Putinsteva după doar 22 de minute de joc, scor 6-1.

În al doilea set, sportiva din Kazahstan a câștigat patru game-uri consecutive, iar adversara din Statele Unite ale Americii a cucerit doar două game-uri pe propriul serviciu. Astfel, al doilea set s-a sfârșit după 34 de minute, iar partida a durat mai puțin de oră (56 de minute).

• În turul II, Yulia Putintseva se va duela cu câștigătoarea meciului Katie Boulter – Paula Badosa.

Western & Southern Open 2019, Tennis, Cincinnati, United States, Aug 14

Yulia Putintseva – Sloane Stephens, în timpul unui meci de la Cincinnati, august 2019 / Foto: Profimedia

Sloane Stephens, finalistă în 2018 la Roland Garros

Este o surpriză foarte mare dacă ținem cont că Sloane Stephens a jucat finala la Roland Garros în 2018, pe care a pierdut-o chiar împotriva Simonei Halep.

Sportiva noastră s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-1 și a obținut primul Grand Slam din carieră. Ulterior, pentru Simona Halep a venit succesul entuziasmant de la Wimbledon, în 2019.

Etichete: roland garros , sloane stephens , yulia putintseva , roland garros 2024 , yulia putintseva – sloane stephens