Nottingham Forest -0, ACUM, în direct la DGS 1. ”Diavolii roșii” au reușit ”remontada” în tur
0 5 minute 5 luni
  • Premier League: Tottenham – Bournemouth, duminică, 16:00, DGS 2

• Premier League: Fulham – Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Nicolas Dominguez (minutul 64) și Morgan Gibbs-White (minutul 82) pentru ”Pădurari”, respectiv Marcus Rashford (minutul 78) pentru ”Diavoli”.

În urma acestui rezultat, Manchester United se află pe locul al 7-lea în clasamentul din Premier League, cu 31 de puncte acumulate după 20 de runde. De cealaltă parte, Nottingham Forest ocupă poziția a 15-a a ierarhiei, cu 20 de puncte obținute după 20 de meciuri.

De altfel, după acest eșec, ”Diavolii” au suferit a 9-a înfrângere din acest sezon de Premier League.

VIDEO Rezumat Nottingham Forest – Manchester United 2-1

Min. 90+10: Final de meci!

Min. 90+5: Ocazie Manchester United! Fernandes șutează din voleu din afara careului de 16 metri, mingea este deviată ușor de un coechipier, dar Turner respinge balonul peste poartă.

Min. 83: Gool Nottingham Forest! Gibbs-White șutează de la marginea careului de 16 metri și-l învinge pe Onana cu un șut plasat.

Min. 78: Gool Manchester United! Turner îi pasează greșit lui Garnacho, argentinianul îi pasează în careu lui Rashford, iar acesta, liber, a șutat balonul în poarta adversă.

Min. 64: Gool Nottingham Forest! Montiel îi pasează în mijlocului careului lui Dominguez, care șutează cu latul direct în poarta lui Onana.

Min. 55: Ocazie Manchester United! Dalot șutează puternic de la distanță, iar mingea izbește puternic bara din dreapta.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 33: Ocazie Manchester United! Wan-Bissaka primește mingea în apropierea careului de la Eriksen, dar fundașul dreapta șutează slab spre poarta adversă.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Nottingham Forest: Turner – Montiel, Niakhate, Murillo, Aina – Danilo, Yates – Gibbs-White, Dominguez, Elanga – Wood

Rezerve: Boly, Hudson-Odoi, Kouyate, Mangala, Tavares, Toffolo, Vlachodimos, Williams, Worrall

Antrenor: Nuno Espirito Santo

Manchester United: Onana – Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot – Mainoo, Eriksen – Antony, Fernandes, Garnacho – Rashford

Rezerve: Bayindir, Diallo, Gore, Kambwala, McTominay, Mejbri, Pellistri, Reguilon, van de Beek

Antrenor: Erik Ten Hag

Manchester United nu se regăsește în acest sezon. ”Diavolii roșii” sunt pe locul 7 după 19 etape, iar aceștia au un golaveraj negativ, de -4. Totuși, United a reușit să întoarcă meciul de la 0-2 cu Aston Villa și să câștige cu 3-2, iar trupa lui Erik ten Hag are un moral bun.

Nottingham vine și ea după o victorie, 3-1 cu Newcastle, după hattrick-ul lui Chris Wood, care speră să repete performanța și în fața lui Andre Onana.

În tur, Nottingham conducea cu 2-0 în minutul 4, însă United a revenit și a reușit să se impună cu 3-2.

Erik ten Hag, anunț despre viitorul său la Manchester United

Sir Jim Ratcliffe (71 de ani), cel mai bogat om din Marea Britanie, a cumpărat 25% din acțiunile clubului, iar antrenorul olandez rămâne optimist. Acesta a anunțat că șefii de pe Old Trafford își doresc să lucreze împreună cu el.

Ratcliffe va investi 300 de milioane de euro pentru modernizarea stadionului Old Trafford. În plus, acesta și-a exprimat ambiția de a o readuce pe Manchester United acolo unde se afla în mandatul lui Sir Alex Ferguson, retras în 2013.

”Nu am avut timp să vorbesc încă cu conducerea, dar o voi face. Vor să lucreze cu mine, iar eu cu ei. Asta simt. Vom avea discuții și întâlniri. Acum mă gândesc la următorul meci.”, a transmis Erik ten Hag, citat de AS.com.