Vipers -30. Tripla câștigătoare a Ligii Campionilor și-a luat revanșa
0 3 minute 6 luni
  • Preliminarii EURO 2024: Portugalia – Islanda, duminică, 21:45, DGS 1

• Preliminarii EURO 2024: Spania – Georgia, duminică, 21:45, DGS 2

Din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, primele două echipe clasate se califică în sferturile de finală, în timp ce locurile 3, 4, 5 si 6 vor ajunge în optimile de finală.

Vipers – Rapid, scor 35-30

Rapid a pierdut meciul cu Vipers Kristiansand, din deplasare, cu scorul de 35 – 30. Giuleștencele au ratat ocazia de a urca pe locul 4 în clasament și să se desprindă de Ljubljana și Vipers.

Vicecampioana României coboară pe locul 6, cu 7 puncte după 7 meciuri. În urma acestui meci, Vipers a urcat pe locul 5, cu 7 puncte.

Min 60: Rapid pierde meciul cu Vipers, din deplasare, scor 30-35.

Min 31: A început a doua repriză!

Min 30: Final de primă repriză. Rapid este condusă cu 4 goluri.

Min 19: Giuleștencele sunt conduse cu 5 goluri după 20 de minute.

Min 1: A început meciul!

Învinse de Rapid runda trecută, scor 30-29, fetele de la Vipers se află pe locul 6 în Grupa B și riscă să coboare pe 7 în cazul unui rezultat negativ și o victorie a echipei Ferencvaros, care are meci cu Zaglebie Lubin.

Vipers a ajuns într-o situație periculoasă la jumătatea competiției în faza grupelor, suferind deja patru înfrângeri în primele șapte jocuri, bilanț cu care ocupă doar locul 6, ultimul care asigură calificarea în play-off. Iar dacă nu învinge pe Rapid în acest joc, riscă să fie depășită și de Ferencvaros, care are teoretic un meci accesibil cu Zaglebie Lubin.

La București, norvegiencele au condus cu 8-1 la startul meciului, iar la pauză au intrat cu un avantaj de trei goluri, dar Rapid a câștigat în ultima secundă a meciului, dintr-o lovitură de la 7 metri, transformată de Andela Janjusevic!

Katrine Lunde, cea care în luna mai a fost încântată de atmosfera de la meciul cu Rapid, la un alt meci contra echipei din România, va lipsi de pe teren și în seara aceasta, ceea ce poate fi un avantaj pentru reprezentanta noastră

Clasament Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin

Grupa Bb

Clasament Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin / Foto: Captură flashscore.ro

Video cu rezumatul meciului Rapid – Vipers Kristiansand 30-29

Etichete: handbal liga campionilor , video vipers rapid , videp rapid vipers kristiansand