PSG -0, ACUM, pe Digi Sport 4. Parizienii își dublează avantajul
0 4 minute 8 luni
  • FOTBAL: Steaua – Slatina, luni, 18:00, DGS 1

• FOTBAL: Rapid – CFR Cluj, luni, 21:00, DGS 1

Golurile din acest meci au fost înscrise de Achraf Hakimi (minutul 8), Randall Kolo Muani (minutul 37) și Goncalo Ramos (minutele 47 și 89).

VIDEO Rezumat PSG – Marseille 4-0

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 89: Gool PSG! Ramos șutează puternic în colțul stâng al porții lui Lopez și duce scorul la 4-0.

Europa „à la carte” ne face poftă cu o serie de vizite la restaurantele de top ale unor cunoscute hoteluri. Pe DIGI Life și DIGI Online, azi de la 19:00.

Min. 47: Gool PSG! Ramos trimite balonul în poarta lui Lopez cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Dembele.

Min. 46: A început a doua repriză.

Min. 45: Pauză!

Min. 37: Gool PSG! Kolo Muani bagă mingea în poartă din câțiva metri, după ce balonul ricoșează din bară.

Min. 22: Ocazie Marseille! Clauss centrează în careu, iar Vitinha, nemarcat, reia mingea cu capul în bara transversală din câțiva metri.

Min. 8: Gool PSG! Hakimi execută o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri și trimite mingea în vinclul porții lui Lopez.

Min. 1: Începe meciul!

Echipele de start

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Skriniar, Hernandez – Zaire-Emery, Ugarte, Barcola – Dembele, Kolo Muani, Mbappe

Rezerve: Kurzawa, Mukiele, Navas, Ndour, Pereira, Ramos, Ruiz, Soler, Vitinha

Marseille: Lopez – Mbemba, Gigot, Balerdi – Clauss, Ounahi, Rongier, Veretout, Lodi – Vitinha, Aubameyang

Rezerve: Blanco, Correa, Harit, Meite, Mughe, Murillo, Nadir, Ndiaye, Soglo

PSG este pe locul 6 în Ligue 1, cu 8 puncte obținute în primele 5 etape. Campioana Franței a fost învinsă în ultimul meci de Nice, scor 2-3.

De partea cealaltă, Marseille este pe locul 4, cu 9 puncte. A înregistrat 2 victorii și trei remize în noul sezon.

PSG s-a impus în ultimele patru confruntări directe din Ligue 1 cu Marseille. Ultimul derby, disputat pe 26 februarie, s-a încheiat 3-0

Nasser Al-Khelaifi: „Kylian Mbappe merită să câștige Balonul de Aur!”

Kylian Mbappe (24 ani), vedeta lui PSG, se numără printre fotbaliștii care se luptă pentru câștigarea Balonului de Aur. Cei 30 de finaliști au fost anunțați la începutul lunii.

Nasser Al-Khelaifi (49 ani), șeicul lui PSG, este convins că Kylian Mbappe ar trebui să câștige Balonul de Aur 2023. Superstarul francez a cucerit Ligue 1 sezonul trecut, când a reușit să marcheze 55 de goluri, în toate competițiile.

Lionel Messi, fostul său coleg, este marele favorit. A câștigat Cupa Mondială din Qatar, titlul cu PSG și a marcat 42 de goluri, în toate competițiile.

„Avem cel mai bun jucător din lume și, pentru mine, el merită să câștige Balonul de Aur. Sunt mândru de ceea ce face el și de ceea ce face întreaga echipă!”, a declarat Nasser Al Khelaïfi, citat de AS.com.

Etichete: ligue 1 , psg marseille