Ilie Dumitrescu, concluzie clară după prima repriză din România
0 3 minute 3 luni
  • Fotbal: Anglia – Brazilia, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• Fotbal: Franța – Germania, sâmbătă, 22:00, DGS 2

Partida România – Irlanda de Nord poate fi urmărită în regim LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

La pauză, după primele 45 de minute, scorul pe tabela de marcaj a fost 1-1, după reușitele lui Dennis Man (minutul 23) pentru România și Jamie Reid (minutul 7) pentru nord-irlandezi.

După ce a văzut cum s-a desfășurat jocul în prima repriză, Ilie Dumitrescu (55 de ani), fostul atacant al echipei naționale, a tras primele concluzii.

Ilie Dumitrescu: ”N-am reușit să-i punem în valoare nici pe Coman, nici pe Pușcaș, nici pe Dennis Man”

Ilie Dumitrescu a susținut că echipa României nu a reușit în prima repriză a duelului cu Irlanda de Nord să se implice foarte mult în faza ofensivă, iar acest lucru, în opinia sa, s-a întâmplat din cauza așezării foarte compacte pe care au abordat-o adversarii (care au jucat în sistemul 5-4-1).

Cu toate acestea, fostul component al Generației de Aur a subliniat că elevii pregătiți de selecționerul Edi Iordănescu au reușit să domine jocul la mijlocul terenului în prima repriză.

”Am întâlnit un adversar care acoperă foarte bine zonele, atacă foarte bine spațiul. Nu ne-au lăsat să jucăm între linii foarte mult, singura acțiune a fost a lui Man, care a și fructificat-o. E un meci în care controlăm jocul, dar fără foarte mari reușite în spatele liniei adverse.

Un 5-4-1 destul de incomod, n-am reușit să-i punem în valoare nici pe Coman, nici pe Pușcaș, nici pe Dennis Man. Au și câștigat foarte multe dueluri, dar este nevoie de calm, o mobilitate mai bună”, a spus Ilie Dumitrescu, la emisiunea Digi Sport Special.

Echipele de start:

România: Niță – Mogoș, Burcă, Drăgușin, Manea – R. Marin, Stanciu, Cicâldău, Man, Pușcaș, Coman

• Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Rațiu, Șut, M. Marin, Alibec, Fl. Tănase, Mihăilă, Hagi, Rus, Drăguș, Moruțan, Sorescu, Olaru, Racovițan
  • Selecționer: Edward Iordănescu

Irlanda de Nord: Hazard – McNair, Toal, Hume – Spencer, Lane, Thompson, Charles, Bradley – Price, Reid

• Rezerve: Boyd-Munce, Brown, Donnelly, Lavery, Magennis, Marshall, McCann, McMenamin, Peacock, Smyth, Southgood
  • Selecționer: Michael O’Neill

Etichete: romania , ilie dumitrescu , irlanda de nord