UPDATE. Volei: CSM Constanta a condus la seturi campioana Romaniei, Volei Alba Blaj, care s-a impus, in cele din urma (GALERIE FOTO + VIDEO)

UPDATE. Volei: CSM Constanța a condus la seturi campioana României, Volei Alba Blaj, care s-a impus, în cele

17 Feb, 2024 21:20

ZIUA de Constanta

517

Marime text

Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța a găzduit, astăzi, 17 februarie 2023, meciul de volei dintre echipele feminine CSM Constanța și Volei Alba Blaj, campioana României, contând pentru etapa a 19-a a Diviziei A1.

Partidă dificilă pentru jucătoarele de pe litoral, antrenate de Florin Voinea și Radu Began, dar gazdele au început în forță și au condus cu 1-0 la seturi, după 25-21.

Volei Alba Blaj a reușit să egaleze imediat (25-20), iar apoi s-a impus clar în setul trei, cu 25-9, întorcând scorul pe seturi la 2-1.

A urmat setul patru, în care CSM Constanța a luptat pentru a rămâne în meci și a-și asigura măcar un punct. Scorul a fost mult mai strâns, echipa de pe litoral a condus de mai multe ori (cele mai mari diferențe fiind 5-1 și 15-11). Experiența campioanei și-a spus cuvântul însă, iar, de la 11-15, a revenit la 17-15, apoi a făcut 20-16 și s-a desprins în câștigătoarea setului (cu 25-21) și a meciului, cu 3-1.

UPDATE:

Astăzi, a jucat în Divizia A1 și echipa masculină CSM Constanța, în deplasare cu SCMU Craiova. După două victorii impresionante, 3-0 cu Dinamo pe litoral și 3-2 în deplasare cu Steaua (după un meci interzis cardiacilor, în care au fost conduși cu 1-0 și 2-1), pentru jucătorii pregătiți de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală a urmat o înfrângere în Bănie, scor 0-3 (16-25, 18-35, 20-25).

Sursa foto: ZIUA de Constanța