0 8 minute 8 luni
  • Cupa României: Ceahlăul”U” Cluj, joi, 17:00, DGS 1

• Conference League: Bodo/GlimtSepsi, joi, 19:00, DGS 1

PSV, Copenhaga și Antwerp, ultimele echipe calificate în grupele Champions League

După remiza din tur, 2-2, PSV a demolat-o pe Rangers, fosta echipă a lui Ianis Hagi, în a doua manșă a înfruntării. PSV s-a impus cu scorul de 5-1.

Pentru gruparea din Glasgow a înscris doar Tavernier, în minutul 64, în timp ce pentru PSV au marcat Saibari (minutele 35 și 53), Luuk De Jong (minutul 66) și Verman (minutul 78), iar Goldson a trimis în propria poartă (minutul 82).

AEK a pierdut pe teren propriu cu scorul de 1-2 în fața celor de la Antwerp. În tur, grecii au pierdut cu 0-1, însă nici pe teren propriu nu au reușit să întoarcă rezultatul. Araujo a înscris în minutul 90, în timp ce pentru Antwerp au punctat Kerk (minutul 73) și Balikwisha (minutul 90+5).

În ultimul meci al serii, Rakow, echipa unde evoluează Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, a remizat cu FC Copenhaga, scor 1-1. Danezii au obținut totuși calificarea grație rezultatului din tur, scor 1-0, atunci când diferența a fost făcută de autogolul lui Racovițan.

În retur, au marcat Vavro pentru Copenhaga (minutul 35) și Zwolinski pentru Rakow (minutul 87).

PSV – Rangers 5-1

Min. 81: Autogol Rangers! Butland îi psează lui Goldson, care întoarce pentru portarul scoțienilor, care este ieșit din poartă. Acesta încearcă să evite golul, dar mingea intră în plasă.

Min. 78: Goool PSV! Teze pasează în centrul careului, iar Veerman înscrie cu un șut cu dreptul.

Min. 76: Ocazie Rangers! Matondo se distrează cu defensiva celor de la PSV și șutează în bara laterală.

Min. 66: Goool PSV! Luuk De Jong se înalță la o centrare venită din lovitură liberă și înscrie cu capul.

Min. 64: Goool Rangers! Lammers primește balonul în interiorul careului, pasează în lateral, iar Tavernier reduce din diferență.

Min. 53: Goool PSV! Teze centrează în careul scoțienilor, De Jong recentrează, iar Saibari înscrie simplu cu latul.

Min. 35: Goool PSV! Veerman centrează de pe partea stângă, iar Saibari reia cu capul pe lângă portarul Butland.

PSV: Benitez – Teze, Boscagli, Dest – Veerman, Schouten, Sangare, Saibari – Bakayoko, de Jong, Lang

Rezerve: Drommel, Waterman, Sambo, Ramalho, Tillman, Pepi, Til, El Ghazi, Babadi, Van Aanholt, Vertessen

Rangers: Butland – Tavernier, Goldson, Souttar, Barisic – Cifuentes, Lundstram, Raskin – Cantwell – Matondo, Dessers

Rezerve: McCrorie, Wright, Jack, Lammers, Sima, Sterling, Wright, Davies, Balogun, King, Devine, Pereira

AEK Atena – Antwerp 1-2

Min. 90+5: Goool Antwerp! Balikwisha scapă singur spre poartă și îl învinge pe Stankovic.

Min. 90: Goool AEK! Araujo preia balonul în careul advers și înscrie cu un șut cu dreptul.

Min. 73: Goool Antwerp! Balikwisha avansează în partea stângă și trimite în fața porții pentru șutul lui Kerk.

Min. 16: Ocazie AEK! Ponce se înalță la o centrare venită de pe partea stângă și reia cu capul pe lângă poartă.

AEK Atena: Stankovic – Rota, Vida, Moukoudi, Hajsafi – Amrabat, Szymanski, Gacinovic – Ponce, Pineda, Zuber

Rezerve: Athanasiadis, Gkinis, Mohammadi, Jonsson, Araujo, Eliasson, Mantalos, Mitoglou, Galanopoulos, Sidibe, Pizarro

Antwerp: Butez – Vines, Alderweireld, Coulibaly, De Laet – Keita, Ekkelenkamp, Vermeeren – Muja, Janssen, Balikwisha

Rezerve: Devalckeneer, Lammens, Kerk, Yussuf, Ilenikhena, Ondrejka, Ejuke, Van Den Bosch, Valencia

Copenhaga – Rakow 1-1

Min. 87: Goool Rakow! Zwolinski primește balonul în interiorul careului și înscrie.

Min. 67: Ocazie Rakow! Kochercin șutează de la distanță, dar balonul lovește bara laterală.

Min. 45: Ocazie Copenhaga! Larsson ajunge la o centrare în careu și trimite în bara transversală.

Min. 35: Goool Copenhaga! Vavro șutează de la mare distanță și îl învinge pe Kovacevic.

Copenhaga: Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Meling – Claesson, Falk, Diogo Goncalves – Lerager, Larsson, Elyounoussi

Rezerve: Sander, Dithmer, Sorensen, Cornelius, Oskarsson, Ankersen, Lund, Achouri, Clem, Hojlund, Bardghji

Rakow: Kovacevic – Arsenic, Kovacevic, Rundic – Tudor, Papanikolaou, Berggren, Sorescu – Kochergin, Piasecki, Cebula

Rezerve: Tsiftsis, Lederman, Zwolinski, Yeboah, Plavsic, Racovițan, Nowak, Kittel

În tur 1-0

După meciurile de marți, s-au calificat în grupele UEFA Champions League Galatasaray, care a trecut de Molde, 5-3 la general, Braga, 3-1 cu Panathinaikos, și Young Boys Berna, 3-0 cu Maccabi Haifa.

Galatasaray – Molde 2-1

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+3: Gool Galatasaray! Angelino execută o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri, mingea este deviată de un adversar și intră în poarta lui Karlstrom.

Min. 66: Gool Molde! Hestad șutează din interiorul careului și-l învinge pe Muslera.

Min. 45+11: Pauză!

Min. 6: Gool Galatasaray! Mauro Icardi înscrie din penalty.

Min. 1: A început partida!

Galatasaray: Muslera – Boey, Nelsson, Abdulkerim, Angelino – Torreira, Demirbay, Tete – Mertens, Icardi, Kerem

Rezerve: Aksaka, Ayhan, Bakambu, Bayram, Bulbul, Dervisoglu, Dubois, Guvenc, Karatas, Kutlu, Oliveira, Yilmaz

Molde: Karlstrom – Haugan, Bjornbak, Ellingsen – Knudtzon, Kaasa, Mannsverk, Breivik, Haugen – Eikrem, Brynhildsen

Rezerve: Berisha, Eriksen, Grodem, Hagelskjaer, Hestad, Ibrahim, Kitolano, Lervik, Lovik, Odegard, Petersen, Tiedemann

Panathinaikos – Braga 0-1

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 83: Gool Braga! Bruma marchează după un contraatac al portughezilor.

Min. 45+8: Pauză!

Min. 45+1: Ocazie Panathinaikos! Vagiannidis reia cu capul din 3 metri, după o centrare din corner, însă Magalhaes respinge.

Min. 31: Ocazie Braga! Ruiz șutează din interiorul careului, dar portarul grecilor respinge cu piciorul în lateral.

Panathinaikos: Brignoli – Vagiannidis, Jedvaj, Magnusson, Juankar – Bernarde, Perez, Vilhena – Palacios, Ioannidis, Mancini

Rezerve: Arao, Cantalapiedra, Djuricic, Gnedza Cerin, Kotsiras, Lilo, Mladenovic, Schenkeveld, Sideras, Sporar, Verbic, Xenopoulos

Braga: Magalhaes – Gomez, Fonte, Niakate, Marin – Vitor Cravalho, R. Horta, A. Horta – Bruma, Ruiz, Djalo

Rezerve: Banza, Castro, Fernandes, Hornicek, Mendes, Oliveira, Pizzi, Rony Lopes, Saatci, Sa, Soumare, Zalazar

Young Boys-Maccabi Haifa 3-0

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 46: Gool Young Boys! Ugrinic șutează de la marginea careului de 16 metri și-l învinge pe Nitzan.

Min. 45+2: Pauză!

Min. 28: Gool Young Boys! Seck respinge greșit o centrare al lui Elia și își bagă mingea în proprie poartă.

Min. 23: Gool Young Boys! Itten marchează cu o lovitură de cap, după o centrare venită din partea lui Elia.

Min. 3: Ocazie Maccabi Haifa! David șutează de la marginea careului de 16 metri în bara din dreapta lui Racioppi.

Young Boys: Racioppi – Janko, Benito, Camara, Persson – Ugrinic, Lauper, Imeri – Rieder – Itten, Elia

Rezerve: Amenda, Blum, Ganvoula, Garcia, Keller, Lakomy, Lustenberger, Males, Marzino, Monteiro, Niasse, Nsame

Maccabi Haifa: Nitzan – Sundgren, Seck, Goldberg, Haziza – Chery, Mohamed, Jaber – Khalaili, Pierrot, David

Rezerve: Fucs, Gershon, Hajaj, Kaiuf, Kandil, Naor, Podgoreanu, Rafaelov, Saba, Shibli, Shuranov, Simic

În tur 2-2
    În tur 0-1
    În tur 1-0

Etichete: galatasaray-molde , panathinaikos-braga , young boys-maccabi haifa , meciuri play-off ucl